Onur Dogan  
Industrial Engineer, PhD
Research Assistant
 
Homepage Biography Industrial Engineering Info&Human Resources Fun Contact
Mühendislik Kitapları
Burada bahsi geçen kitaplar ders kitaplarından ziyade, iş romanları olarak düşünülmelidir. Kitaplar sıralaması önem düzeyine göre değil alfabetik sıraya göre belirtilmiştir.
Piyasada o kadar çok kitap var ki, mesleğimizle alakalı olanları seçmek çoğu zaman epey vakit almaktadır. Özellikle kitabın içeriğini bilmiyorsak, neredeyse mümkün değil. Kitap seçiminde nokta atışı yapmak için lisans yıllarımdan bu yana okuduğum ve özellikle endüstri mühendislerine faydalı olacağını düşündüğüm kitapları listeledim. Kendi çalışma alanına yönelik kitap okumak isteyen EM'ler için siz de aşağıda olmayan ve okuduğunuz kitapları bana gönderirebilirsiniz. Böylece doğru bilgiye ulaşmayı bir nebze olsun hızlandırmış oluruz.
 
# Kitap Adı Yazar Açıklama
1 Amaç (The Goal)

Elinyahu M. Goldratt

Jeff Cox

Bay Rogo, işletmedeki sıkıntıları çözmek zorundadır. Müdürü ona uzun sayılmayacak bir süre tanımıştır. Bu süre içerisinde yoğun çalışmaya başlamışlardır. Rogo, ekibiyle yaptığı çalışmalarda sorunun bir makinedeki darboğazdan kaynaklandığını fark eder. Önce, darboğazın bütün sistemi nasıl etkilediğini, ardından sorunun nasıl çözülmesi gerektiği üzerine kafa yorarlar. Uzun uğraşlar sonunda karşılaştıkları engelleri bir bir aşarak mutlu sona ulaşırlar.
Yönetim danışmanı, imalat uzmanı ve aynı zamanda fizik ve tıp alanlarında birçok patenti olan Dr. Goldratt, Ford, General Motors ve General Electrics gibi küresel firmalara danışmanlık yapmış biridir. Bütün dünyada büyük ilgiyle karşılanmış olan Darboğazlar Teorisini geliştirmiştir. İşetmecilik edebiyatının John Grishamı olarak bilinir. Kaleme aldığı iş romanları bütün dünyada çok satılan kitaplar arasında yer almıştır.
2 Hız

Jeff Cox

Dee Jacob

Suzan Berglang

Amaç romanını tamamlayan bir kitaptır. Temel konusu, yalın düşünce, altı sigma ve kısıtlar teorisiniz birleştirerek performası iyileştirmek üzerine kuruludur.
Beklenmedik bir şekilde terfi alan Amy'e büyük sorumluluk yüklenmiştir. Amy'nin görevi firmanın içinde bulunduğu zor durumdan kurtarılmasıdır. Ancak bu tek cümleyle açıklandığı kadar olmayacaktır. Altı sigma, yalın üretim, kısıtlar teorisi, hat dengeleme, dengelenmiş skor kartları, poka yoke gibi kalite araçları ve performans göstergeleri gibi konuların işletmedeki uygulamalarını roman havasında okuyabilirsiniz. Ayrıca darboğaz yönetimi ile ilgili hazırlanmış bir oyun da, hem eğlenmenizi hem de öğrenmenizi sağlayacak türden.
Kitaptaki baş kahramanı kendiniz, diğerlerini de iş arkadaşlarınız olarak düşündüğünüzde etkisi daha kalıcı olacaktır.
 
3

Toyota Tarzı

(The Toyota Way)

Jeffrey K. Liker   Yalın severlerin okuması gereken kitaplardan biridir. 20 yıllık bir deneyimin yazıya dökülmüş halidir kitap. Michigan Üniversitesi Endüstri Mühendisliği (Industrial and Operations Engineering) Bölümünde profesör olan Liker, bizzat firmaları ziyaret ederek gözlemlediği bilgi birikimini bu kitapta toplamıştır. Toyota üretim sistemini ve tarihsel gelişimini anlattıktan sonra Toyota tarzının 14 ilkesinden bahsetmektedir.
  Kitapta yalın terimlerinin birçoğunu bulabilirsiniz. Tam zamanında üretim, kaizen, hansei, tek parça akış, jidoka, heijunka, genchi genbutsu, kanban, muda-muri-mura, itme/çekme sistemi, takt süresi, obeya ve diğerleri...
           
 

Sitedeki yazılar Onur DOĞAN'ın ve diğer yazarların izni alınmadan başka bir web sitesine konulamaz, ancak link verilebilir. Sorumlu davranışınızdan dolayı teşekkür ederiz.

 
Posts on the site can not be placed on another website without the permission of Onur DOĞAN and other authors, but links can be given. Thank you for your responsible behavior.
 
Güncelleme 15.02.2019
www.onurdogan.net |©Copyright 2012 - 2019| Designed by oDogan